Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Yüksek Sesle Söylemek- Çocuklara Duaları Kolay Yoldan Öğretmek (Günlük Zikirler)

Çocuk Terbiyesi icinde Yüksek Sesle Söylemek- Çocuklara Duaları Kolay Yoldan Öğretmek (Günlük Zikirler) konusu , İslamın yaşantımızı şekillendiren yol olması hasebi ile hayatın her adımında dualar var; yemekten tuvalete gitmeye, evimizden çıkarkenden bir yerden bir yere gitmeye… Peki öğrenecek bu kadar çok şey varken, bunları ...

 1. #1
  Status : Süreyya0758 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Mar 2010
  Bulunduğu yer: alanya
  Mesajlar: 1.244
  Süreyya0758 seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Yüksek Sesle Söylemek- Çocuklara Duaları Kolay Yoldan Öğretmek (Günlük Zikirler)

  İslamın yaşantımızı şekillendiren yol olması hasebi ile hayatın her adımında dualar var; yemekten tuvalete gitmeye, evimizden çıkarkenden bir yerden bir yere gitmeye… Peki öğrenecek bu kadar çok şey varken, bunları çocuklarımıza nasıl öğreteceğiz?

  Klasik olan method, duları onlara sistematik bir tarzda, birer birer ezberletmek. Fakat bu methottaki problem (her iki taraf için de çok yorucu olmasının dışında) o duanın o an gerekli olmaması. Çocuklar, duaları sınıflarında veya kısa bir ders ortamında, belki de o an o duanın yapılmasına ihtiyaç olmayan bir ortamda öğreniyorlar. Eğer bir şeyi okunması gerekmeyen bir yerde öğrendiyseniz, bir dahaki sefere hatırlaması zor olacaktır.

  Anne baba ve öğretmenler için, duaları eş zamanlı ve çok fazla çaba göstermeden öğretmenin kolay bir yolu var. O da duaları gerekli olduğu yerlerde, seslice ve düzgünce söylemek. Mesela yemeğe başlamadan önce, her seferinde, yemek duasını içinizden söylemek yerine dışardan seslice tekrar edin. Tuvalete giderken duasını seslice söyleyin ya da evinizden çıkarken.

  Duaları sesli söylediğiniz her vakit çocuklar bir şeyler öğrenecek ve kısa bir zaman sonra, onları doğru yerde doğru duaları okurken gözlemleyip, şaşıracaksınız.

  Yaşları 1 ve 5 arası oyun grubumuzdaki çocukların durumu da aynen böyleydi. Biz onlara her yemekten önce ve sonra duaları okutuyorduk. Tabi ki küçük çocuklarla işimiz daha zordu. Buna rağmen bu duaları güzelce kartonlara yazıp, her öğle yemeği, hiç aksatmadan sesli olarak okuduk. Önceleri çocuklar sadece dinlediler, Sübhan! Bir kaç hafta sonra 3-5 yaş arası çocuklar bize katılmaya başlarken, 2 yaşındakiler de söylemeye çalışıyordu. Sonra diğer dua ve sureler için de aynı yöntemi uygulamaya başladık. Sübhan, çocuklar çok fazla sıkıntı çekmeden bu yöntemle bir çok dua ve sure öğrendiler.

  Bununla birlikte, bu yöntemin tek zorlayabilecek yanı; anne baba ve öğretmenlerin bu duaları aslında kendilerinin bilip bilmemeleri! Aslında bu zorluk, bir avantaja çevrilebilir ve her iki taraf için de duaları öğrenmek için bir fırsat olarak değerlendirilebilir.
  Aile Fertlerini Birbirine Yakınlaştıran Oyunlar

  Baba gazetesini okuyor, anne telefonda, abi bilgisayarında, abla kitap okuyor ve küçük Ahmet ise oyuncakları ileoynuyor. Peki bu insanların paylaştıkları hiç mi bir sey yok?

  Hiç bir şey. Nasıl yakınlaşabilirler peki?

  Yaşlı veya genç, hepimiz oyunları severiz. Birlikte eğlenceli vakit geçirirken, aynı zamanda İslamı öğrenmenin de en iyi yolu oyun değil midir?
  Aşağıda ailecek oynanabilecek 3 oyun var:

  Cennet’e Giden Adımlar masa oyunu: İngiltere’de üretilmiş bu oyunda, farklı yaş ve bilgi seviyelerine uyan sorular var. Sorulara cevap verilerek, oyun tamamlanmaya çalışılıyor. Oyunun sonunda eğer yeteri kadar sevap kazandıysanız, Cennet’ e girebilirsiniz…

  Soru ve Cevap Kartları: İslami soru- cevap kartları hazır olarak satılıyor. Aileyi iki gruba ayırın ve en çok doğru cevabı kimin vereceği konusunda yarışın. Kaybeden grup ceza olarak kazanan grup için bir şeyler yapabilir. Mesela akşam yemeğini hazırlamak gibi. (Bu, baba ve çocuğun, anne için yemek yapacağı anlamına gelebilir.) Eğer bu tür kartları hazır olarak bulamazsanız, kendi kartlarınızı, kendiniz yapabilirsiniz.

  Hazine Avcılığı: Anne ve baba, ailenin geri kalanı için bir hazine haritası hazırlar. Soru tarzında hazırlanmış ipuçlarının sayısı, hazinenin saklı olduğu yerin adının harflerinin sayısı kadardır.

  Mesela, hazine BUZDOLABI nda bekleyen bir pasta ise, 9 tane ipucuna ihtiyaç vardır. İlk sorumuzun cevabı B harfi ile başlamalıdır. “Kur’an’ın 2. Suresinin adı nedir?” gibi. Cevap: Bakara Suresi.

  Diğer sorular da cevapları diğer harfler bulunacak şekilde düzenlenir.
  Bu oyun için bir harita çizin. Ve her soru kartını cevabın olduğu yere yerleştirin. Sorular bitip kod kırıldığında ödülü birlikte paylaşın.

  Önemli not: Gruplara ayırma işini, her seferinde rastgele yapmaya dikkat edin. Her oyunda, her gruptaki oyuncular da farklı olmalıdırlar. Eğer oyuncu grupları her seferinde aynı olursa çekişmeler yaşanacak ve farklı üyelerle oynama şansını kaybedeceklerdir.
  alıntı
  Ya ilahi! İhsan eyle bana sendeki aşkı
  Müştak eyle sana, bu tendeki canı
  Ahu zar eyletme kapındaki ebrarı
  Ya ilahi! İhsan eyle bana sendeki aşkı

 2. #2
  Status : inci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Apr 2009
  Bulunduğu yer: Dâr'ün-Nasr
  Mesajlar: 5.876
  inci etkileyici bir atmosfer sağlar inci etkileyici bir atmosfer sağlar inci etkileyici bir atmosfer sağlar
  Tecrübe Puanı
  0

  faydalı bilgiler için
  teşekkürler
  Ey nefs-i emmârem! <O

  Sana tâbi değilim. Sen istediğin şeye ibadet et ve istediğin şeyin peşine düş; <O

  ben ancak ve ancak beni yaratıp,

  şems ve kamer ve arzı bana
  musahhar eden <O
  Fâtır-ı Hakîm-i Zülcelâl’e abd olurum. <O


 3. #3
  Status : Süreyya0758 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Mar 2010
  Bulunduğu yer: alanya
  Mesajlar: 1.244
  Süreyya0758 seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0  Alıntı inci Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  faydalı bilgiler için
  teşekkürler
  Rica ederim.
  ben teşekkür ederim faydalı olabiliyorsak ne mutlu.
  Ya ilahi! İhsan eyle bana sendeki aşkı
  Müştak eyle sana, bu tendeki canı
  Ahu zar eyletme kapındaki ebrarı
  Ya ilahi! İhsan eyle bana sendeki aşkı

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.