Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

islamda Bekar Kalmak Hic Evlenmemek Var mıdır?

Dini Sorular icinde islamda Bekar Kalmak Hic Evlenmemek Var mıdır? konusu , İslam genel olarak evlenmeyi teşvik eder. Evliliğin hükmü kişiye ve zamana göre değişebilir. Ahir zamanda evlenmemekle ilgili hadislerin hükmü umumi değildir. Öyle olsaydı son dönemi bir kaç asır süren ahir ...

 1. #1
  Status : turangida isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2010
  Bulunduğu yer: bursa osmanlı
  Mesajlar: 5.328
  turangida yakında ünlü olacak turangida yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  islamda Bekar Kalmak Hic Evlenmemek Var mıdır?  İslam genel olarak evlenmeyi teşvik eder. Evliliğin hükmü kişiye ve zamana göre değişebilir. Ahir zamanda evlenmemekle ilgili hadislerin hükmü umumi değildir. Öyle olsaydı son dönemi bir kaç asır süren ahir zamanda hiç bir müslüman evlenmeycek olsa bir asır içinde dünyada müslüman kalmamış olacaktı. Mazerete binanen evlenmeyen sünnete aykırı hareket etmiş sayılmaz. Ahir zamanda her taraftan islama saldırlması islama hizmet edenler açısından evlenmemek için mazeret olur. Peygamberimizin evlenmeyen benden değildir demesi evlenmeyi hristiyanlıkta olduğu gibi ruhbanlıkla karıştıranlar içindir.

  İslamda evlenmenin hükmü:

  Evleneceklerin durumuna göre nikâhın hükmü farz, vacib, sünnet, haram ve mekruh diye dört kısma ayrılır.

  a) Farz olan evlilik: Evlenmediği halde zinaya düşeceği kesin olan bir kimsenin evlenmesi farzdır. Ancak bu hükmün geçerliliği erkeğin mehri verebilecek ve eşinin geçimini sağlayabilecek güçte olmasına bağlıdır.

  b) Vâcib olan evlilik: Evlenmediği takdirde zinaya düşme tehlikesi bulunanın evlenmesi ise vacibtir. Bundaki şart da, erkeğin mehri verecek ve eşinin geçimini sağlayacak güce sahip olmasına bağlıdır.

  c) Haram olan evlilik: Evlendiği zaman eşine zulmedeceği bilinen kimsenin evliliği haramdır. Yapısı itibarıyla herkese zulmeden birinin eşine de aynı muameleyi yapacağı düşünülür.

  d) Mekruh olan evlilik: Evlendiğinde eşine zulüm yapma ihtimali olanın evlenmesi ise mekruhtur.

  e) Sünnet olan evlilik: Cinsel bakımdan itidal halde bulunanların evlenmesi sünnet-i müekkededir. İtidalden kasıt, evlenmediği takdirde zinaya düşmeyeceğinden emin olan ve evlendiğinde eşine zulmedeceğinden endişe edilmeyendir. (1)

  İslâm'da bekâr kalmak var mıdır?

  İslâm dininde bekâr kalmak yoktur. Fakir olduğu için evlenemeyene zengin müslümanların yardım etmesi gerekir. Çünkü evlenemeyen erkek ve kadının namuslu bir hayat sürmesi ve toplumun bu konuda korunması için tek çare onların evlenmelerini sağlamaktır.

  Bilindiği gibi Hz. Muhammed ve O'nun ashabı evlenmişler ve onlara uyanlar bu sünneti devam ettirmişlerdir.

  Bu konuda Allah (c.c.) şöyle buyurmaktadır: "içinizden bekârları ve kölelerinizden, cariyelerinizden salih olanları evlendirin. Eğer bunlar fakir iseler, Allah kendi lütfuyla onlan zenginleştirir. Allah, (lütfü) geniş olan ve (her şeyi) bilendir. "(2)

  Rasulullah (s.a.v.) de birçok hadislerinde bu konuya dikkat çekmiştir: "Evlenmek benim sünnetimdir. Kim benim bu sünnetimle amel etmezse benim yolumda olmamış olur. Evleniniz! Çünkü ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla iftihar ederim. Evlenmeye imkan bulamayan oruç tutsun. Çünkü oruç şehveti kırar."(3)

  "Ey gençler topluluğu! Kim içinizden evlenmeye güç yetirebiliyorsa evlensin. Çünkü gözü haramdan en çok saklayan, ırzı en iyi muhafaza eden budur. Kim de evlenmeye güç yetiremezse oruca devam etsin. Zira oruç, onun için bir korunmadır."(4)

  "Dört şey Peygamberlerin sünnetlerindendir. Haya, güzel koku sürünmek, misvak kullanmak ve evlenmek."(5)

  Bu delillerden de anlaşıldı gibi, İslâm'da bekâr kalmak yoktur. Ra sulullah (s.a.v.)'in sünnetine tâbi olanların evlenmesi gerekmektedir. İslâm'a hizmet amacıyla bekâr kalmak söz konusu değildir. Her konuda olduğu gibi tebliğde de, İslâmî mücadelede de önderimiz Hz. Muhammed'dir. O bize nasıl göstermişse öyle hareket etmeliyiz.

  Evlenme ehliyeti

  Nikâhın geçerli olması için ergenlik şart değildir. Buna göre küçüklerin evliliği, velisi veya vekili tarafından yapılırsa geçerlidir.

  Akıl hastalarının nikâhı aynı şekilde velileri tarafından gerçekleştirilir.

  Akıllı ve ergenlik çağına gelen biri, Hanefî mezhebine göre velisinin izni olmadan evlenebilir. Aynı şekilde dul veya bakire kadın da velisinin izni olmadan evlenebilir.

  Kadın ergenlik çağına ulaştıktan sonra kimse onu evlendirmeye zorlayamaz. Ergenlik çağına ulaşan kızın velisi kendisinden izin istediği zaman eğer kız susup cevap vermez veyahut gülerse izin vermiş sayılır. Rasululah (s.a.v.) bu konuda şöyle buyuruyor: "Dul kendisini evlendirme hususunda velisinden daha ileridir. Bakireden izin istenir, onun izni susmasıdır."(6)

  Bakire bir kız Rasulullah (s.a.v.)'e gelerek kendisi istemediği halde babasının kendisini zorla evlendireceğini söyledi. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.), bu nikâhı kabul edip etmemekte kızı serbest bıraktı.(7)

  (1) İbn Âbidin, c.5 s.253; Mezâhib-i Erbaa, c.5 s.17
  (2) Nur, 32
  (3) Ibn Ma'ce, Nikâh l
  (4) Buhârî, Nikâh 2-3; Müslim, Nikâh 1-3; Ebu Dâvud, Nikâh 1; Tirmizî, Nikâh l Nesâî, Nikâh 3; İbn Ma'ce, Nikâh l
  (5) Tirmizî, Nikâh l
  (6) Müslim, Nikâh 66; Tirmizî, Nikâh 12; Ebu Dâvud, Nikâh 26; Nesâî, Nikâh 31-32
  (7) Ebu Dâvud, Nikâh 25
  Sadık AKKİRAZ (EVLİLİK VE MAHREMİYETLERİ)

  Selam ve dua ile.
  Sorularla İslamiyet Editör
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 2. #2
  Status : Fecir isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jun 2009
  Bulunduğu yer: Ehl-i Sünnet Ve'l Cemaat
  Mesajlar: 426
  Fecir yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  dinimizin her bir emrinde ,peygamberimiz sAv her bir tavsiyesinde sayısız hikmetler vardır.
  benim şöyle bir tabirim var,
  islam nuru,
  evlilik nuru,
  bekarlık nuru,
  bunları etrafınıza bakarakda görebilirsiniz.
  islam nuru,islamı yaşayan her müminde mevcuttur,özel bir görünümü olduğunu hissedersiniz.

  evlilik nuru vakti zamanı gelince, kader dairesinde evlilik yapanların bir anda çok daha tatlı görünüme girdiklerini farkedebilirsiniz.yani bekarlık zamandaki yüz güzelliği ile evlilik zamanındaki yüz güzelliği arasında fark vardır,evliliklerden sonraki yüz nuru dahada sevimlidir.

  bekarlık nuru,zamanında evlenmeğenler,gün geçtikce kötü bir yüz güzelliğine bürünüyorlar,sevimsizliğe doğru mesafe alıyorlar.bekarlık demek çirkinliktir,yüz çirkinliğidir,tabi vaktini zamanını geçirenler içindir bu söylemim.vakti gelipde geçen bir insan ne kadar çok bekar kalmaya meyilli olursa bu onun faydasına olmayacaktır.
  Evliliklerde birçok ikram ve lütuflar vardır.
  ben böyle düşünüyorum
  Müslümanım Diyen Herkes,
  Müslümanca Yaşamak Zorundadır.


 3. #3
  Status : hadim-ül kur'an isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2009
  Bulunduğu yer: Ankara
  Mesajlar: 2.721
  hadim-ül kur'an çok değerli kişi hadim-ül kur'an çok değerli kişi hadim-ül kur'an çok değerli kişi hadim-ül kur'an çok değerli kişi
  Tecrübe Puanı
  0

  razı olsun abi faideli bir konu
  Yüzü Dost,Özü Düşmandan usandım,Dili Mümin Kalbi Şeytandan usandım,Dostum, Herkesin Kahrı Çekilirde Ben DAVASIZ MÜSLÜMAN dan usandım.
  Dava muvaffak olsunda varsın bizim yerimiz caminin papuçluğu olsun.(Süleyman Hilmi Tunahan)

 4. #4
  Status : ismailkurt isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2012
  Mesajlar: 1
  ismailkurt seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  .

  yukarıdaki konuda geçen şu hususları daha geniş bi şekilde açıklayabilirmiyiz


  Nikâhın geçerli olması için ergenlik şart değildir. Buna göre küçüklerin evliliği, velisi veya vekili tarafından yapılırsa geçerlidir.

  Akıl hastalarının nikâhı aynı şekilde velileri tarafından gerçekleştirilir.
  Konu ismailkurt tarafından (01-21-2012 Saat 14:58 ) değiştirilmiştir.

 5. #5
  Status : nickimi kediyed isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Feb 2013
  Mesajlar: 1
  nickimi kediyed seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  arkadaşlar konuyu okudum ama bazı konulardaa gaflete düşen birisiyim.

  27 yaşlarındayım, okul, askerlik bitti ve etrafımdan bu "evlilik" sözcükleri çok duyulmaya başladı

  Hayatımda hiç kız arkadaşım olmadı (askerde 1 kere denemem hariç) zaten oldum oldum olası karşı cins ile hiç anlaşamadım, adam akıllı muhabbet edemedim. 1-) yarın bir gün evlendim diyelim, hanımım ile nasıl anlaşacağım? anlaşamam diye çok korkuyorum "dır dır" a hiç tahammülüm yok, sevdiğim annem, yengelerim yapsa bile

  Eskiden kadınları daha çok "cinsel obje" olarak görürdüm ama artık bu git gide azaldı, inş yol olacak yani öyle ki çıplaklığı veya daha doğrusu kadınlığı ile bana prim yapmaya çalışan kişi, direk eksiden başlıyor. Yavaş yavaş ilgim çekiliyor, aseksüel olmakta sakınca görmemeye başladım bile

  Bencil bir insanım, dediğim dedik birisiyim Hadi diyelim işin hanım ile muhabbet kısmını hallettik, o bana nasıl katlanacak? onun da hakkı var elbet bende eski kafalıyım, ben çalışırım kazanırım, o çocukları büyütsün kafasındayım enayetinde karakterde biter bu durum ama çalışan hanım ile evlenmek bana göre değil. bu da 2-)

  3-) Beni bugünlerde en çok sinirlendiren diğer şey ise, islam dininin evlenmeyi bu kadar teşvik etmesi ve müsliman çoğunluklu bir toplumda yaşamamıza rağmen, evlenmek isteyenlerin karşısına çıkan "ticari kısım". Diyelim evlenmek istedim (yukarıdaki her şeyi atladık), gittik gördük, sıra kız tarafının istediklerine geldi. 10 burma bilezik, beşi bir yerde. liste gidiyor. yok "yuvayı dişi kuş kurar." eee kursun o zaman ama yine erkeğe yük bütün ev eşyaları! "düğün en iyi yerde olacak"
  benim zerre param yok, ne evlenmeye, ne de ev-araba-altın almaya eee toplumumuz "müsliman" toplum olarak daha en başta önümüze taş koyarsa "şu da olsun, bu olmazsa olmaz bu iş" diyerek, nasıl evleneceğiz biz eskiden başlık parası varmış şimdi de çok bilmiş "anne-babalar"

  "eee çalışıp ödersin" kimse kusura bakmasım ağır şeyler yazacağım eğer ki müsliman bakire bir türk kızla evleneceğim diye cebimde olmayan 100 milyar parayı ödeyeceksem, giderim başka bir ülkeden birisi ile evlenirim. işin maddi kısmı da beni bozuyor.

  şu zamana kadar elim de bir kızın eline "o" anlamda değmedi.

  bu yazdıklarıma binayen, benim evlenmem Haram mıdır? zulüm edebilecek bir insanım, babama benziyor huylarım.

  ailemi beni evlendirmemesi için nasıl ikna ederim zamanı gelince zina ya düşme gibi bir durumum hiç olmadı, olmaz da inş hayatımı tek başıma tamamlayamaz mıyım?

 6. #6
  Status : onur3856 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Apr 2013
  Mesajlar: 3
  onur3856 seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  nickimi kediyed isimli arkadaşa!!!  Alıntı nickimi kediyed Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  arkadaşlar konuyu okudum ama bazı konulardaa gaflete düşen birisiyim.

  27 yaşlarındayım, okul, askerlik bitti ve etrafımdan bu "evlilik" sözcükleri çok duyulmaya başladı

  Hayatımda hiç kız arkadaşım olmadı (askerde 1 kere denemem hariç) zaten oldum oldum olası karşı cins ile hiç anlaşamadım, adam akıllı muhabbet edemedim. 1-) yarın bir gün evlendim diyelim, hanımım ile nasıl anlaşacağım? anlaşamam diye çok korkuyorum "dır dır" a hiç tahammülüm yok, sevdiğim annem, yengelerim yapsa bile

  Eskiden kadınları daha çok "cinsel obje" olarak görürdüm ama artık bu git gide azaldı, inş yol olacak yani öyle ki çıplaklığı veya daha doğrusu kadınlığı ile bana prim yapmaya çalışan kişi, direk eksiden başlıyor. Yavaş yavaş ilgim çekiliyor, aseksüel olmakta sakınca görmemeye başladım bile

  Bencil bir insanım, dediğim dedik birisiyim Hadi diyelim işin hanım ile muhabbet kısmını hallettik, o bana nasıl katlanacak? onun da hakkı var elbet bende eski kafalıyım, ben çalışırım kazanırım, o çocukları büyütsün kafasındayım enayetinde karakterde biter bu durum ama çalışan hanım ile evlenmek bana göre değil. bu da 2-)

  3-) Beni bugünlerde en çok sinirlendiren diğer şey ise, islam dininin evlenmeyi bu kadar teşvik etmesi ve müsliman çoğunluklu bir toplumda yaşamamıza rağmen, evlenmek isteyenlerin karşısına çıkan "ticari kısım". Diyelim evlenmek istedim (yukarıdaki her şeyi atladık), gittik gördük, sıra kız tarafının istediklerine geldi. 10 burma bilezik, beşi bir yerde. liste gidiyor. yok "yuvayı dişi kuş kurar." eee kursun o zaman ama yine erkeğe yük bütün ev eşyaları! "düğün en iyi yerde olacak"
  benim zerre param yok, ne evlenmeye, ne de ev-araba-altın almaya eee toplumumuz "müsliman" toplum olarak daha en başta önümüze taş koyarsa "şu da olsun, bu olmazsa olmaz bu iş" diyerek, nasıl evleneceğiz biz eskiden başlık parası varmış şimdi de çok bilmiş "anne-babalar"

  "eee çalışıp ödersin" kimse kusura bakmasım ağır şeyler yazacağım eğer ki müsliman bakire bir türk kızla evleneceğim diye cebimde olmayan 100 milyar parayı ödeyeceksem, giderim başka bir ülkeden birisi ile evlenirim. işin maddi kısmı da beni bozuyor.

  şu zamana kadar elim de bir kızın eline "o" anlamda değmedi.

  bu yazdıklarıma binayen, benim evlenmem Haram mıdır? zulüm edebilecek bir insanım, babama benziyor huylarım.

  ailemi beni evlendirmemesi için nasıl ikna ederim zamanı gelince zina ya düşme gibi bir durumum hiç olmadı, olmaz da inş hayatımı tek başıma tamamlayamaz mıyım?
  arkadaş! tebrik ederim çok doğru meselelere temas etmişsin. Günümüzdeki gençleri malesef yönlendirecek gerçek mürebbiler yok. Gençler kurumuş yaprak gibi ordan oraya savruluyor. ben de sana katılıyor, evlenmemeyi şahsım adına daha hayırlı görüyorum.

  tekrar seni tebrik ediyorum, çünkü tespitlerini çok beğendim. Bence evlenme işini zamana bırakmak daha hayırlı. "Ben asla evlenmeyecem, ömür boyu mücerred kalacam, yani bekar yaşayacam" gibi iddialı sözlere hiç gerek yok. Çünkü zamanın ne göstereceğini kimse şimdiden kestiremez. Ama evlililk konusunda seni sorularıyla bunaltanlara belki şucevabı verebilirsin: " Şu anda evlenmeyi düşünmüyorum. İlerisi içinde bir şey diyemem, Allah bilir.Her şeyin hayırlısı olsun." Yani bu cevaba kimse karşı çıkamaz. Ayrıca bütün dünya senin evlenmen gerektiğini düşünse bile, bunun hiç ehemmiyeti yoktur. Zira evlenmeye hazır olup olmadığını senden başka kimse daha iyi bilemez. Bu nedenle ne zaman sen kendini hazır hissedersin, işte o zaman senin evlenme zamanı gelmiştir.

  Galiba evlenme işi çok erken yaşlarda bilinçli aileler tarafından halledilmeli. yoksa gençler ya yanlış tercih yapıyor, ya da evlilikten kaçıyor.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.