Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 14

Milli Piyango Helal Midir, Haram Mıdır?

Güncel Sorularınız icinde Milli Piyango Helal Midir, Haram Mıdır? konusu , Önümüzde milli piyangonun yılbaşı büyük ikramiye çekilişi var. Bir çok kişi belli bir ücret ödeyerek bilet almakta ve bu alınan biletlerin bir kısmına da ikramiyeler çıkmakta. Bu ikramiyeler de alınan ...

 1. #1
  Cezalı Üye
  Status : Mavi Gezegen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2009
  Bulunduğu yer: İstanbul
  Mesajlar: 655
  Mavi Gezegen yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  Milli Piyango Helal Midir, Haram Mıdır?  Önümüzde milli piyangonun yılbaşı büyük ikramiye çekilişi var. Bir çok kişi belli bir ücret ödeyerek bilet almakta ve bu alınan biletlerin bir kısmına da ikramiyeler çıkmakta. Bu ikramiyeler de alınan biletler için ödenen ücretlerden oluşmakta.

  Ben şunu sormak istiyorum. Herkesin kaybetme ihtimalini bile bile alınan bu biletlere çıkan ikramiyeler haram mıdır, helal midir? Nasıl yorumlamak gerekir?

  Selam ile,

 2. #2
  Status : İlim-irfan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Mesajlar: 1.537
  İlim-irfan yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  Vakit Gazetesi, Milli Piyango'yu tartışmaya açtı. Gazete milyonlarca insanın dört gözle beklediği özel çekilişin haram olduğunu yazdı. İşte gazetenin haberi

  "Milli Piyango Haramdır
  Milli Piyango İdaresi, yılbaşında dağıtacağı büyük ikramiyenin 20 trilyon lira olduğunu açıkladı. İslâm hukukçuları ise, Milli Piyango'nun kumar sayıldığını, piyangodan gelecek paranın haram olduğunu söylediler. İlahiyatçılar, Milli Piyango'nun neden haram olduğunu gazetemize değerlendirdi.
  KARAMAN: BU BİR KUMAR
  İslâm Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, "Marketler çekiliş kuponu veriyorlar, insanlar araba vs. çıkması için o kuponları alıyorlar, buna haram demiyoruz, oysa Milli Piyango gibi şeylere haram diyoruz; aradaki fark nedir?" sorusuna şu karşılığı verdi:
  "Bir ticaret veya zenaat ile meşgul olan kimse müşterilerini artırmak için onlar arasında kur'a çekerek veya belli bir miktarda alım yapanları, iş verenleri tespit ve tercih ederek hediyeler verebilir, bir şeyler bağışlayabilir; bunda sakınca yoktur. Piyango ve benzerleri böyle değildir. Piyango idaresi başka bir iş yaparak ve o işten kazandığının bir kısmını ayırarak müşterilerine dağıtmıyor (hibe etmiyor, bağışlamıyor); bilet alanların paralarını topluyor, çekiliş yaparak (bir nevi kur'a çekerek) onların bir kısmına veriyor, kendisi de büyük bir pay alıyor. Bilet alanlar verdikleri para karşılığında bir mal veya hizmet almıyorlar, parayı idareye veya bileti kazananlara da bağışlamıyorlar; bilet alanın amacı az verip çok kazanmaktır. Kazanma yolu da kumardır; yani birçok kişinin parasını bir araya getirip, her biri büyük pay kendinin olsun diye beklerken içlerinden birkaçına (kurayı, çekilişi kazananlara) vermekten ibarettir. Üç beş kişinin ortaya birer milyon lira koyup zar atarak, kâğıt çekerek, atlar koşturarak. hangisininki kazanırsa parayı alması ile piyango vb. arasında bir fark yoktur."

  "KAZANILAN PARA HELAL DEĞİL"
  Dükkandan, marketten alış veriş yapanın verdiği paranın karşılığı olan mal veya hizmeti aldığını, market sahibinin verdiği armağanın ise onun kendi kazancından ayırıp verdiği bir bağış olduğunu hatırlatan Karaman, "Kumar oynayan (bilet alan, totoya, lotoya para yatıran) bu para karşılığında idareden bir mal almaz, toplanan paradan -verdiğine nisbetle daha fazla olan miktarı- kazanmak ister; kazandığı da diğer bilet alanların, kazanmak isteyenlerin, oyuna/çekilişe katılanların paralardır. İdarenin dince kumar sayılan bu işlemden kazandığı paranın bir kısmını veya tamamını kamu yararına, hayır ve hasenâta harcaması yapılan şeyi meşrulaştırmaz, helal hale getirmez. Haram sayılan yoldan kazanılan diğer paralar da böyledir; onları iyi yerlerde harcamak yapılan işi meşrulaştırmaz; mesela elde etme yolu hırsızlık ise bunu hırsızlık olmaktan çıkarmaz, hükmünü değiştirmez" dedi.

  ÇİÇEK: MİLLİ PİYANGO ALMAK İSRAFTIR
  Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Çiçek de, Milli Piyango'nun şans oyunları kapsamında, emeksiz kazanç olduğunu söyledi.
  Emeksiz kazancın en ileri noktalarından birinin kumar olduğunu hatırlatan Prof. Dr. Çiçek, "Milli Piyango alan kişilerin, malım bana ait, istersem veririm, istersem vermem yaklaşımı da yanlıştır. Kişi mülkiyetinde olan şeyler üzerinde tasarruf yetkisine sahiptir, ama bu konuda genelde ölçüsüz değildir. Malım var istersem ateşe atarım, istersem yırtıp atarım diyemezsiniz" dedi.

  NEDİM URHAN'DAN UYARI
  Yrd. Doç. Dr. Nedim Urhan ise piyango ve diğer şans oyunlarının tamamının İslâm'da katiyyen haram olduğunu belirterek; bunu bile bile piyango bileti alanların küfre gireceklerini kaydetti. Nedim Urhan, konunun inanç, sosyal, İslâm hukuku ve ahlaki yönden sakıncaları bulunduğunu belirtti. Urhan, İslâm hukukunda emek harcamadan bir paranın helal olmasının mümkün olmadığını belirtti.

  BAYTAN: PİYANGO, KUMARDIR
  Emekli Vaiz Enver Baytan da Milli Piyango'nun haram olduğuna işaret etti. Baytan şunları söyledi: "Piyango, şüphesiz haramdır. Kumardan farksızdır. Çünkü emek sarfetmeden para gelmesi sözkonusudur. Kitabımıza göre alınteri ile kazanılan paranın yerini hiçbir şey tutmaz. İnsanlarımıza tavsiyem, piyango bileti alarak kumara hiç yönelmesinler."

  19 aralik 2005
  Bilgi hem nîmet hem de âfettir. Eğer ilim irfâna dönüşerek gönüllerimizi kemâle erdirirse bu bir nîmettir. Ama ölü vaziyette kalır da nefsimizin gurur vitrini olursa bu da âfettir. Onun içinilmin irfâna dönüşmesi zarurîdir.

 3. #3
  Status : _Kâinat_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2009
  Bulunduğu yer: ..............
  Mesajlar: 3.009
  _Kâinat_ yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  -milli piyango haram olan kumarın özelliklerini taşıdığı için bir nevi kumardır ve haramdır. kumar olması için illa da karşılıklı oturup oynamak gerekmez. zamanımızda kumarın çeşitleri çok artmıştır. piyango loto toto at yarışı vs
  -şunu da düşünmek gerekir. şu ana kadar piyangodan para çıkıpta iiyi bir duruma gelen birisini duydunuz mu acaba. benim bildiğim paralarının nereye harcandığının farkında olmadan ellerindeki paralar uçup gidiyor.
  Konu _Kâinat_ tarafından (12-19-2009 Saat 00:45 ) değiştirilmiştir.
  Belki
  .Bir umut işte

 4. #4
  Cezalı Üye
  Status : Mavi Gezegen isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2009
  Bulunduğu yer: İstanbul
  Mesajlar: 655
  Mavi Gezegen yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  Alıntı sevdam Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  -milli piyango haram olan kumarın özelliklerini taşıdığı için bir nevi kumardır ve haramdır. kumar olması için illa da karşılıklı oturup oynamak gerekmez. zamanımızda kumarın çeşitleri çok artmıştır. piyango loto toto at yarışı vs
  -şunu da düşünmek gerekir. şu ana kadar piyangodan para çıkıpta iiyi bir duruma gelen birisini duydunuz mu acaba. benim bildiğim paralarının nereye harcandığının farkında olmadan ellerindeki paralar uçup gidiyor.

  Evet, ben de çok duydum. Sonunda sefalet içinde kalıyorlar.

 5. #5
  Status : _ilknur_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2009
  Bulunduğu yer: istanbul
  Mesajlar: 763
  _ilknur_ seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  emek ve alınteri yoksa kazanılan para kesinlikle haramdır. o paranın kimseye hayrı dokunmuyor haydan gelen huya gidermiş.
  Rabbim! Bilgim olmayan şeyi Senden istemekten Sana sığınırım. Ve eğer beni bağışlamazsan ve bana şefkat göstermezsen kaybedenlerden olurum. Hud Suresi Ayet 47

  bir haktır basörtüsü
  oyası el örgüsü
  namusun tel örgüsü
  nene hatunun süsü

  Hak Hak'tır başörtüsü  Ya Rabbi en sevdiğini en sevdiğim eyle; ve değmesin sana yaklaşmayacak sevgi yüreğime'.

 6. #6
  Cezalı Üye
  Status : saltcarsi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Oct 2008
  Bulunduğu yer: ஐ◄██▓▒GeBze-ErzuRuM▒▓██►ஐ
  Mesajlar: 1.259
  saltcarsi seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  emek ve alınteri yok.ve kazanılan parada, başka insanlarında paraları olduğu için haramdır
  zaten böyle kazanılan paralardan hayırda gelmez.kazananları duyduk.adamların hayatı kararıyor.

 7. #7
  Status : Abdullah Revaha isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2009
  Bulunduğu yer: Ölü Balığın Canlanıp Denize Girdiği Yerden
  Mesajlar: 161
  Abdullah Revaha seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  DİYANETTEN MİLLİ PİYANGO İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

  Yılbaşı çekilişine az bir zaman kala gündeme gelen "Piyango haram mı, helal mi?" tartışması için Diyanet İşleri'nden Prof. Yeprem açıklama yaptı. İşte Diyanet'e göre piyango:


  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Yeprem, İslam dininin şans oyunlarına olumlu bakmadığını, haram olduğunu söyledi.

  Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Prof. Dr. Saim Yeprem, İslam dininin şans oyunlarının hiçbirine olumlu bakmadığını belirterek, "İslam dinine ve kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim'e göre, piyangonun her türlüsü haramdır" dedi.

  Milli Piyango'nun 25 milyon YTL büyük ikramiyeli yılbaşı çekilişine az bir zaman kala, "Piyango haram mı, helal mi?" tartışması büyüdü. Milli Gazete'nin dünkü sayısında yer alan, "Müslümanın piyango ile işi olmaz" başlıklı haberde görüşlerine yer verilen Prof. Yeprem, Müslümanların piyangodan uzak durmaları gerektiğini savundu.

  Demecinde, İslam'ın emek karşılığı kazancı helal gördüğünü anlatan Yeprem, herkesin kendi kararını vermekte hür olduğunu, ancak Müslümanların piyangodan uzak durmaları gerektiğini söyledi.

  Haberde, "Alo Fetva Hattı"ndaki Diyanet yetkilisinin de konuya ilişkin görüşlerine şöyle yer verildi:

  "Piyango, loto, toto, iddia gibi her türlü şans oyunları haramdır. Piyango bileti almak dahi haramdır. Marketlerden ve benzin istasyonlarından alınan piyango biletleri de haramdır. Market size şarap verse alır mısınız? Haramdır. Aynen burada alınacak olan piyango bileti de haramdır. Harama götüren şey haramdır."

 8. #8
  Status : enes61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2008
  Mesajlar: 39
  enes61 seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Alıntı _ilknur_ Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  haydan gelen huya gidermiş.
  bu kelimeyi hayatımıza yanlış adfetmişiz halbuki hay da Allahın c.c.ismi hu da o nun ismi o halde Allah c.c. tan gelen Allah .c.c gitmesi için helal yollardan kazanılması gerek halbuki burda gelen haram olduguna göre bereketide olmayınca yok oluyor yok plup gidiyor o halde "şeytandan gelen şeytana gider"
  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 9. #9
  Status : incitanem89 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: May 2009
  Bulunduğu yer: BERLIN
  Mesajlar: 135
  incitanem89 seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  snas oyunlairn hepsi haramdir
  Hz.Alî radıyallâhu anhu Allâh hakkında mealen şöyle diyor:
  “Muhakkak ki Allâh arşı kudretinin büyüklüğünü göstermek için yaratmıştır ve onu kendi zâtı için mekân edinmemiştir
  “ Bunu Ebû Mansûr El-Bağdâdî rivâyet etmıştır

 10. #10
  Status : nihle nf isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2010
  Bulunduğu yer: uzaklardayım....
  Mesajlar: 627
  nihle nf seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0  tek kelımeyle haramdır .

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.