Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Namazın Hikmetleri

Namaz icinde Namazın Hikmetleri konusu , Namazın hikmetleri Müslüman, namazı Allahü teâlânın emri olduğu için kılar. Rabbimizin emrlerinde birçok hikmet, fayda vardır. Yasaklarında da birçok zararların olduğu muhakkaktır. Bu fayda ve zararların bir kısmı bugün tıp ...

 1. #1
  Status : İslam_Ugruna isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Oct 2009
  Mesajlar: 31
  İslam_Ugruna seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Namazın Hikmetleri  Namazın hikmetleri

  Müslüman, namazı Allahü teâlânın emri olduğu için kılar. Rabbimizin emrlerinde birçok hikmet, fayda vardır. Yasaklarında da birçok zararların olduğu muhakkaktır. Bu fayda ve zararların bir kısmı bugün tıp mütehassıslarınca tesbit edilmiş durumdadır. İslâmiyyetin sağlığa verdiği önemi, hiçbir din ve düşünce vermemiştir. Dînimiz, ibâdetlerin en üstünü olan namazı, ömrümüzün sonuna kadar kılmayı emr etmiştir. Namaz kılan, sağlık için olan faydalarına da elbette kavuşur. Namazın sağlık yönünden sağladığı faydalardan bazıları şunlardır:

  1- Namazda yapılan hareketler yavaş olduğundan kalbi yormaz ve günün muhtelif saatlerinde olduğu için insanı devamlı dinç tutar.

  2- Günde başını seksen defa yere koyan bir kimsenin beynine ritmik olarak fazla kan ulaşır. Bu yüzden beyin hücreleri iyice beslendiğinden hâfıza ve şahsiyet bozukluklarına, namaz kılanlarda çok daha az rastlanır. Bu insanlar daha sağlıklı bir ömür geçirirler. Bugün tıpta “demans senil” denilen bunama hastalığına uğramazlar.

  3- Namaz kılanların gözleri, muntazam olarak eğilip-doğrulmakdan ötürü daha kuvvetli kan deveranına mâlik olur. Bu sebeple göz içi tansiyonunda artma olmaz ve gözün ön kısmındaki sıvının devamlı değişmesi temin edilmiş olur. Gözü “katarakt” veya “karasu” hastalığından korur.

  4- Namaz kılmakdaki izometrik hareketler, midedeki gıdaların iyi karışmasına, safranın kolay akmasına ve dolayısıyla safra kesesinde birikinti yapmamasına, pankreastaki enzimlerin kolay boşalmasına yardımcı olacağı gibi, kabızlığın giderilmesinde de rolü büyüktür. Böbreğin ve idrar yollarının iyice çalkalanmasından, böbrekte taş teşekkülünün önlenmesine ve mesanenin boşalmasına da yardımcı olmaktadır.

  5- Beş vakit kılınan namazdaki ritmik hareketler, günlük hayatta çalıştırılamıyan adale ve eklemleri çalıştırarak, artroz ve kireçlenme gibi eklem hastalıklarını ve adale tutulmalarını önler.

  6- Vücut sağlığı için temizlik muhakkak lâzımdır. Abdest ve gusül, hem maddi, hem de manevî bir temizliktir. İşte namaz, temizliğin tâ kendisidir. Zirâ hem bedenî, hem de rûhî temizlik olmadan namaz olmaz. Abdest ve gusül bedenî temizliği sağlar. İbâdet görevini yerine getiren bir kimse, rûhen dinlenmiş, temizlenmiş olur.

  7- Koruyucu hekimlikte, muayyen zamanlarda yapılan beden hareketleri çok mühimdir. Namaz vakitleri, kan dolaşımını tazelemek ve teneffüsü canlandırmak için en uygun vakitlerdir.

  8- Uykuyu tanzim eden önemli unsur namazdır. Hattâ vücûtta biriken statik (durgun) elektriklenme, secde yapmakla topraklama yapılmış olur. Böylece vücut tekrar zindeliğe kavuşur.

  Namazın bu faydalarına kavuşmak için, namazı vaktinde kılmakla birlikte, temizliğe, çok yimemeğe ve yinilen gıdaların temiz, helâl olmasına da dikkat edilmesi de lâzımdır.

 2. #2
  Status : hsyn_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2009
  Bulunduğu yer: Şimdilik Toprak Üzerinde
  Mesajlar: 805
  hsyn_ yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  bilgiler için razı olsun
  Rabbim Verdiklerine ve Vereceklerine Hamd Olsun.
  İki Cihan Serveri' ne Dünya Üzerindeki Nebatad'ın Yapraklarının Adedince Salat ve Selam Olsun
  Yarabbi !!! Affını Azrail (A.S.) Önce Ulaştır
  Her gün bir ömür gibidir her sabah doğar, her akşam ölürsün, bir hesab eksiktir aslında, onu da sen kendin yapmalısın, sana hesap sorulmadan önce
  Neden Üzüldün;Ölüm e mi;
  ölümlere üzüldüysen her ölüm bir yeniden doğuştur,
  belkide daha rahattır burada olduğundan,
  bize kalan ise özlemdir, özlemek ise gereken;
  habib i özlemektir bize fayda getiren,


 3. #3
  Status : rumuzezel isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jun 2008
  Bulunduğu yer: İstanbul
  Mesajlar: 548
  rumuzezel yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  selamaleyküm Allah cc razı olsun zaten namazın hikmetlerinden bir haber olabilsek birde nefsimizi yensek o güzelim namazlarımızı dostdoğru kılabilsek ne güzel olacak
  ayakları şişinceye kadar namaz kılan bir peygamberin(sav) gözleri şişinceye kadar uyuyan ümmetiyiz

 4. #4
  Status : Bîhemtâ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Sep 2009
  Bulunduğu yer: Kahramanmaraş-Niğde-İstanbul
  Mesajlar: 620
  Bîhemtâ yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0  Allah razı olsun. bunlar bizim bildiklerimiz. daha bizim bilmediğimiz ne hikmetleri vardır. Mevla bilir biz bilemeyiz.
  Bin Canım Olsun Feda
  Rasulün (s.a.v) Canı Sağolsun.
  Ayağına Bir Tek Diken Batmasın
  Canım Vereyim
  Sen gittin
  Ben bittim
  Ne olur
  Benden uzak tutma nurunu
  Nerde aşk varsa oraya yetişir elin
  Yalnızlıklardan beni yine
  Korursa sevdan korur ancak.

  Vicdanın Ziyası Ulûmu Dîniyedir, Aklın Nuru Fünûnu Medeniyedir.İkisinin İmtizacından Hakikat Tecelli Eder.
  Zamanın Hârikası Bir Zât
  .::.

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.