Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

MAHMUD EFENDİ H.Znin (muhteşem ölüm sohbeti)

Ölüm-Kıyamet-Ahiret icinde MAHMUD EFENDİ H.Znin (muhteşem ölüm sohbeti) konusu , ey değerli kardeşlerim!! . Nefis bize ne emrediyor ? Biraz çalgı,şarkı dinle biraz da dedikodu dinle Birisi sizi itip pis bir suya düşürse, bu hatayı kendiniz yapmadıgınız halde zarar görürsünüz ...

 1. #1
  Status : HURİ_nazz isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Dec 2009
  Bulunduğu yer: İSTANBUL
  Mesajlar: 1.870
  HURİ_nazz seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  MAHMUD EFENDİ H.Znin (muhteşem ölüm sohbeti)  ey değerli kardeşlerim!!.

  Nefis bize ne emrediyor ?
  Biraz çalgı,şarkı dinle biraz da dedikodu dinle
  Birisi sizi itip pis bir suya düşürse, bu hatayı kendiniz
  yapmadıgınız halde zarar görürsünüz degil mi ?
  Şarkıyı,çalgıyı dedikoduyu siz yapmıyorsunuz
  ama kulak veriyorsunuz.
  böylece onları dinleyerek kendinizi kirletiyorsunuz.
  bunların insana zararı dokunur.
  onun için Ehl-i Kuran ile dostluklar kuralım.
  kuran dinleyelim,hadis dinleyelim,fıkıh dinleyelim
  bunların faydası var.

  Allahü Teala müslümanları tok gözlü etsin.
  koltuk sandalye sevmeyelim.
  makam mevki düşkünü olmayalım.
  riyasete kendini kaptıranlar cemaat olmaz
  ancak cemadat olur camadat çalı çırpı demektir.
  Mahmut-efendi-sohbetleri-Ölüm-sohbetiMahmut efendi hazretleri bizlere bu alemin faniliğini ve ciddi manada ahiret için hizmet etmemiz gerektiğini beyan buyuruyor

  Ey Müslümanlar!

  ibret almak lazım.Ölüm her an gelebilir. Herşeyden evvel kendimizi ölüme hazırlayalım.Bundan sonra yağacağımız işleri İslamın emrettiği üzere yapalım.ALLAHü Teala Hazretlerinin tenbihine bakalım. Kendi felsefelerimize,kendi kafalarımıza uymayalım.
  Felsefe ve kafa, insanı maksada ulaştırmaktan acizdir.Bu şekilde düşünüp,böyle bilenlere merhametli olmak gerekir.Çünkü kaybedenler çok şey kaybediyor.Bulanlarsa çok büyük şey buluyor.

  İmamı Masum (k.s.) mektubatında anlatıyor.
  Evliyaullah’tan Ebu Aliyyid dekkak(k.s.) Hazretleri vefat etti. Vefatından sonra büyüklerden birisi rüyasında gördü ki şiddetle ağlıyor.Yavaş yavaş yanına yaklaşıp kemali edeple sordu. Ya Mevlana niye ağlıyorsun.Dünyaya geri dönmek mi istiyorsun?

  Ebu Aliyyiddekkak ise:
  Ey oğul dünyaya geri dönmek istiyorum ama ailemi özlediğim için, onlarla birlikte olmak için deyil.Buraya gelince anladım ki insanlar öyle büyük şeyler kaybediyorlar ki,eğer dünyaya dönebilsem elime bir değnek alır, herkesin kapısını çalar,çok şey kaybediyorsunuz derdim’ buyurdu.

  Duymakla görmek bir deyildir.gördükten sonra durumu daha da değişti.Bizde öldükten sonra hakikatı göreceğiz,biz de pişman olacağız.Nasıl bu yola daha fazla eğilmedik,nasıl takva sahibi olmadık.

  Nasıl daha çok okuyup,okutmadık diye pişman olacağız.
  Neuzu billah,bir insan imandan uzaklaşır,taatten döner,Mevlanın azabına uğrarsa, onun hali ahirette aldanmaktır.Bu aldanış dünyada başlar.Dünyadaki insanların çoğu bu aldanıştadır.Bilhassa gençlerin büyük bir kısmını böyle aldatıyorlar.

  Dünyadaki yegane amacın,diploma almak olduğun telkin ediliyor. Al sana diploma,en önemli şey budur,işte mevki şudur,daha senin talep edeceğin bir şey yoktur’ diyerek,asıl dünyaya niçin geldiğinden habersiz bırakıyorlar.Böylece diplomayı alan bu dünyada aranılanı bulduğunu zannediyor.

  Halbuki ALLAH(Celle Celaluhü) için bir adım bile atmış deyildir.Ne zaman ki Azrail ( Aleyhisselam)-Emaneti almaya geldim. deyipte ahiret tarafından bir kapı açıldığında, dünyaya niçin geldiğini anlıayacak,kulluğa yöneleyim,kusurlarımı telafi edeyim,günahlarımı affett,reyim diye ölmemeyi bir müddet daha isteyecek,fakat buna imkan verilmeyecek,iş işten geçecek bu pişmanlık fayda vermeyecek.
  İşte fırsat elden gitmeden Mevla ile işimizi yoluna koymak için birbirimize acıyalım.

  Birbirimizi ALLAHu Teala Hazretlerinden ve onun dininden haberdar ederek, ahiretin saadet yollarını kazanalım.Onun için ALLAHu Teala Hazretleri Kur’anı Kerimin bir çok yerlerinde bu tenbihi beyan etmektedir. Bunlardan birisi de İbrahim Süresinin şu ayeti kerimesidir.
  ” insanlara azabın kendilerine,geleceği günü haber verip,onları korkut ki : O gün zulmedenler şöyle diyecekler.Ey Rabbimiz! Bize yakın zamana kadar izin ver de, senin davetine uyalım.Peygamberlerin izinden gidelim.Bunun üzerine onlara denilir ki ; Hani ya bundan önce bize zeval yoktur, diye yemin etmemişmiydiniz.”
  (İbrahim süresi / 44)

  Son nefeslerinde ahiret tarafından bir kapı açıldığına zalim olanlar bakacaklar ki bu yolculuk için bir adım bile atmış deyiller.Mesele onların bildiği gibi deyilmiş. Kur’an ‘dan,hadisten,fıkıhtan,akaidden okuyp,beyan edenler doğru söylemişler.
  ” Siz nefislerine zulmeden kavimlerin diyarında yerleştiniz,onlara azap ettiğimiz size zahir oldu.Size (ibret alacak) misallerde gönderdik.”(İbrahim Süresi/45)

  Şimdi siz, işinizi yoluna koymak için tehir ettirilmezsiniz.Ben ALLAH olarak ve size hiç muhtaç olmayarak,sizin için yüz dört kitap indirdim,bir çok Peygamberle gönderdim.Siz ise, ibret almadınız, beni dinlemediniz.Bende bugün sizi dinlemiyorum.

  Ölüm sizin aranızda dolaşıyor. Ama insan onu beklemiyor.Kendisinden evvel,babasının anasının kardeşinin olduğunu düşünüyor. Bir de bakarsınız ki MAHMUD gitmiş.Babası ,anası,kardeşi,arkadaşı duruyor.Onlardan sonraya kalsan da, ölüm yine sana gelecek. Zira (her gelecek yakındır.)
  Ah Cemaati Müslimin!

  Önümüzde ne günler var,bir bilseydik.

  Resulullah(SallALLAHu aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuşlardır.
  ”Benim bildiğimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız.”
  Yanımızda bulunan birisi ruhunu teslim etse onun içinde bulunduğu ızdıraplı halleri biz anlayamayız.Bize göre görünüşte hiçbir şey olmuyor ama kendisine ahiret alemi açılmıştır.Ruhunu teslim etme anında olan kişi bir de günahkar ise , kimbilir ne acılar,ne ızdıraplar içerisindedir.

  Ruhunu teslim etme anında olan bir nine yanında bulunanlara : Öyle acı çekiyorum ki her nefesimde sanki dedemin bahçesinde bulunan dall budaklı o koca ağacını içime sokuyorlar ve şiddetle çıkarıyorlar demiş.
  ” Ey ALLAHım! Bizim üzerimize ölüm sarhoşluğunu kolay et.”
  Salih kimseler ise, ölüm anında içinde bulundukları sekir durumunun farkında bile olmayacaklar.
  Efendimiz(SallALLAHu aleyhi ve sellem) in buyurduğu üzere Mü’minin ruhu tereyağından kıl çeker gibi alınacaktır.

  Bu hadisi şerifi okuyan bir zat:
  Her hadisi şerife uygun bir ayeti kerime vardır.Acaba bu hadise uygun olan ayet Kuranı Kerimin hangi ayetidir?diye araştırmaya başladı Lakin bir türlü bulamadı,çok üzüldü, o gece rüyasınd Peygamber Efendimiz(sallalahu aleyhi ve sellem)’i gördü.Efendimiz ona Sure-i Yusuf’un 31.Ayet-i Kerimesini işaret buyurdu. Şöyleki:
  ” Zeliha (Şehirdeki) kadınların kendisini ayıpladıkları ve dedikodu yaptıklarını işitince, onlara davetçi gönderdi.Onlar için dayalı döşeli bir sofra hazırladı ve her birine bir bıçak verdi.Sonra Yusuf’a çık karşılarına dedi,Kadınlar onu görünce kendisini çok büyüttüler ve şaşkınlıklarından ellerini kestiler.ALLAHı tenzih ederiz bu bir insan deyildir.Bu ancak kerim bir melektir! dediler.”

  Bir kimseye denilse ki,eğer elini bıçakla kesersen sana bir milyar vereceğiz!Kesmez.Peki o kadınlar nasıl oldu da kendi kendilerinin ellerini kestiler?

  Hazreti Yusuf(Aleyhisselam) çok güzeldi.Onu görünce kadınlar hayran oldular,kendilerinden geçtiler.Elmayı kesiyoruz diye ellerini kestiler,fakat bunun farkına bile varmadılar.İşte Mü’min bir kimse,ruhu bedeninden kabzedildiği anda acı hissetmemesi için, kendisine çok hoşlanacağı, hayran olacağı güzel şeyler gmsterilecek onları seyrederken ruhu kolayca tereyağından kıl çekercesine alınacak.
  Mevla Tealanın emirlerini uerine getirirsek dünyada da ahirette de bir zarar görmeyiz

  RABBİM ÜMMETİ MUHAMMEDE YARDIM EYLE!!.
  Konu HURİ_nazz tarafından (12-21-2009 Saat 17:56 ) değiştirilmiştir.
  ŞİMDİ SUS GÖNLÜM!. SUS VE TESLİM OL!FANİ UMUTLARLA TÜKENMEKTEN VAZGEÇ DÜNYA BUNA DEĞMEYECEK KADAR KISA SABIR ZAMANI KISA BİR ŞİMŞEK PARILTISI KADAR KISA!.

  UNUTMA EY GÖNÜL,BURASI DÜNYA!SEFASI DA FANİ,CEFASI DANE OLUR GÖZLERİN YAŞARSADA,DİLİN ANCAK RABBİNİN RAZI OLDUĞU SÖZ SÖYLESİNSABRET GÖNLÜM!PES ETME!!!.


 2. #2
  Status : hsyn_ isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2009
  Bulunduğu yer: Şimdilik Toprak Üzerinde
  Mesajlar: 805
  hsyn_ yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  RABBİM ÜMMETİ MUHAMMEDE YARDIM EYLE!!.

  amin
  Rabbim Verdiklerine ve Vereceklerine Hamd Olsun.
  İki Cihan Serveri' ne Dünya Üzerindeki Nebatad'ın Yapraklarının Adedince Salat ve Selam Olsun
  Yarabbi !!! Affını Azrail (A.S.) Önce Ulaştır
  Her gün bir ömür gibidir her sabah doğar, her akşam ölürsün, bir hesab eksiktir aslında, onu da sen kendin yapmalısın, sana hesap sorulmadan önce
  Neden Üzüldün;Ölüm e mi;
  ölümlere üzüldüysen her ölüm bir yeniden doğuştur,
  belkide daha rahattır burada olduğundan,
  bize kalan ise özlemdir, özlemek ise gereken;
  habib i özlemektir bize fayda getiren,


 3. #3
  Status : turangida isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jan 2010
  Bulunduğu yer: bursa osmanlı
  Mesajlar: 5.328
  turangida yakında ünlü olacak turangida yakında ünlü olacak
  Tecrübe Puanı
  0

  Sadece Üyeler Linkleri Görebilir...

 4. #4
  Status : KULDAN isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Aug 2010
  Mesajlar: 43
  KULDAN seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0

  Allah MAHMUT EFENDİ ve onun gibi (samimi ve degerli)buyukleri bu topraklardan eksık etmesın


 5. #5
  Status : kasvaa isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  Üyelik tarihi: Jul 2010
  Bulunduğu yer: ank
  Mesajlar: 42
  kasvaa seçkin bir yolda olduğunu belli
  Tecrübe Puanı
  0  [QUOTE=HURİ_nazz;200440]ey değerli kardeşlerim!!.

  Nefis bize ne emrediyor ?
  Biraz çalgı,şarkı dinle biraz da dedikodu dinle
  Birisi sizi itip pis bir suya düşürse, bu hatayı kendiniz
  yapmadıgınız halde zarar görürsünüz degil mi ?
  Şarkıyı,çalgıyı dedikoduyu siz yapmıyorsunuz
  ama kulak veriyorsunuz.
  böylece onları dinleyerek kendinizi kirletiyorsunuz.
  bunların insana zararı dokunur.
  onun için Ehl-i Kuran ile dostluklar kuralım.
  kuran dinleyelim,hadis dinleyelim,fıkıh dinleyelim
  bunların faydası var.

  razı olsun

  herşeyi bilmene gerek yok HADDİ ni bil yeter

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz YokSEO by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.